PHP’ye Giriş

PHP’ye Giriş

Önceki yazımda açıkladığım PHP’nin gelişim süreci ve Tarihi konulu yazımdan sonra, PHP içerikli yazıma, kodlamaya bir giriş yaparak devam etmek istedim. Herkesin bildiği üzere script dillerinde kodlar belirli işaretler arasına yazılır ve server bu işaretler arasında kalanları o script dilinin kodu olarak işaretler ve o şekilde işlem yapar. Bu yazımda o işaretler’den tutunda kodlamaya başlamak için gerekli olan diğer materyalleri anlatacağım tüm bunların sonunda bir de örnek kod eklersek tamam olur diye düşünüyorum.

İlk olarak, gerekli araç ve gereçlerden bahsedeyim, ne gerekli bize kodlamaya başlamak için? Aslında pek bi araç gerece ihtiyacımız yok, bir metin editörü yeterli olucaktır. Windows’taki Notepad, Linux’taki Nano, Pico gibi metin editörleri işimizi görücektir. Fakat kodlamalardaki ayrımı yapmak için, kod satırlarını renklendiren editörler var, ayrıca bir derleyici gibi çalışan editörler de mevcut. Ama benim kullandığım ki sizlerede tavsie ettiğim NotePad++ isimli editör, her kodlama dili için renklendirme teknolojisine sahip. Tüm dillerdeki kodlamalarınızı bununla gayet rahatlıkla yapabilirsiniz. Googl’a NotePad++ yazmanız yeterli bulup indirmeniz için ve bu link’ten indirebilirsiniz : NotePad++ Geriye kalan ise, bizim kodladığımız script kodlarını kaydettikten sonra, onları çalıştırıcak bir sunucuya ihtiyaç duyuyor olmamız. Örneğin index.php isminde kaydeddik kodlarımızı işte bunu çalıştırmak için bize bir Apache sunucusu yazılımı gerekmektedir. Bunun için en iyileri aslında piyasada bulunan zaten belli sayıda olan sunucu yazılımları; WampServer, XamppServer, EasyPHP vs… benim tavsiyem, PHP ile ilgilenmeye başladığım ilk dönemlerde benimde kullandığım WampServer. SourceForge sitesinden indirip, kurulumunu yaptıktan sonra SystemTray bölümüne saatin yanına yerleşiyor. Üzerine tıkladığınızda açılan menüden MySql server Root dizinine ulaşabiliyorsunuz. Menüden yapılabilicek ayarlara bu yazımda bahsetmiycem, konumuz PHP’ye Giriş olduğundan bunlara şuan gerek olduğunu düşünmüyorum.

WampServer’ı yükledik, NotePad++ ‘ı da indirip kurduk, geriye eksik birşey kaldığını zannetmiyorum PHP giriş seviyesi adına. Unutmayalım ki, NotePad++ ‘ta oluşturduğumuz kod dosyasını kaydederken uzantısının .php olmasına dikkat edelim ve bu kod dosyasını browser’ımızda çalıştırabilmek için WampServer root dizinine attığımzdan emin olalım. Browser’ınızdan dosyaya ulaşmak için ise yazıcağınız adres şu şekilde olmalı “http://localhost/dosyaismi” fakat WampServer “root” yani “www” klasörüne index.php isimi bir doya yerleştirip bunu çalıştırmak isterseniz dosya ismini girmenize gerek yok. Gelelim kodlamaya nasıl başlıyacağımıza. NotPade’imizde boş bir sayfa açtıktan sonra, buraya yazacvağımız kod’un PHP olduğunu sunucumuzun anlaması için, “<?php” şeklinde bir kod eklioruz. bir kaç satır aşağıya geçerek “?>” şeklinde bir kod ekliyoruz. İşte bizim yazıcak olduğumuz tüm kodlar bu iki ibarenin arasına gelicek. Sunucu bu iki ibare arasında yazılan herşeyi PHP kodu olarak değerlendirir ve o şekilde işlem yapar. Bir örnek vermek gerekirse;

<?php // Test ?>

NotePad’imizde <?php ve ?> yazdıktan sonra, bunların arasına kodlarınızı yazmaya başlıyabiliriz. Artık bu ikisinin arasına ekliyeceğimiz her kod, sunucu tarafından PHP kod olarak algılanacak ve bu kodlar derlendikten sonra ortaya çıkacak olan çıktı, HTML kodlarının içine, php kodumuzun konulduğu alana yazdırılacaktır. Fakat bir ayrıntıdan daha bahsetmek istiyorum, eğer PHP kodumuz uzun değilse örneğin tek satırlık bir kod yazılacaksa “<?php” yerine yalnızca “<?” kullanılabilir. Şimdi ise, bir PHP kodu örneği deniyelim hemen. Örnek kod olarak “echo” komutunu kullanıcam aslında bir programcılık klasiği olan, her dili öğrenirken muhakkak ki ilk kez gösterilen örnek olan “Hello World” (Merhaba Dünya) çıktısını ekrana yazdırmak olucak bu örnek. Şimdi örnekte echo kullanımına bakalım;

<?php echo "Hello world"; ?>

Örnekte görüldüğü üzere, her php kodunun bitimine “;” (Noktalı Virgül) koyuyoruz, bu derkeyiziye o kod’un orda sonlandığını bir sonraki satırda bulunan farklı koda deva metmesi gerektiğini belirtiyor. Bu örnekte, “echo” komutumuzun içeriğini oluşturan “Merhaba Dünya” ekrana yazdırılacaktır. “echo” komutunun kullanımı bu şekildedir, herhangi farklı bir yazı ekleyerek ekrana farklı çıktılar çıkarabilirsiniz. Şu ana kadar geldiğimiz yerde, bir PHP kodu geliştirmek için gerekli temel araç gereçleri edinerek, en basit şekliyle bir komutu kullanarak ekrana bir yazı yazdırmayı öğrendik. İlerleyen yazılarımda, PHP’nin detaylarıyla ilgilenmeye başlıyacağımızı umuyorum.

Related Posts
2 Comments
ahmet sefa

5 senede düzgün sistemle oturup öğrenemedim.kursa bile gittim :s

Oğuz

Sitenizi çok yararlı buldum tebrikler

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *