"Enter"a basıp içeriğe geçin

Etiket: php

php etiketi ile yayınlanan tüm yazılar.

Php Dersleri – Değişkenler

Php Dersleri - Değişkenler

 Php dersleri başlıklı yazılarıma bu defa değişkenler konusuyla devam ediyorum. Daha önce php’nin gelişim süreci ve tarihi‘nden bahsetmiştik, ardından php’ye giriş konulu yazı ile bu seriye ilk başlangıcı yapmış olduk. İlk olarak nedir bu değişkenler, isimleri neden böyle ve ne işe yararlar bunlardan bahsetmek istiyorum, bir yapıyı ve harhangi birşeyi kullanırken ne olduğunu bilerek yapmanın tadı bambaşka diye düşünüyorum.

Değişkenler, adı üstünde “değişken” bir yapıya sahip olduklarından bu şekilde adlandırılıyorlar, isimlerinin hakkını veriyolar yani. Şöyle ki, bir fabrika binamız olduğunu varsayalım ve içerisinde üretilen maddeler. Bu fabrikada un ürettiğimizi varsayalım ve haliyle un üretimi için buğday hammadesine de ihtiyacımız var. Şimdi bizim bu Un fabrikamızın içerisinde iki adet ürün var birisi daha işleme girmemiş buğday diğerise buğdayın işlenmesinden sonra ortaya çıkan un, böylelikle biz un fabrikası dediğimizde aklımıza hemen içerisinde barındırdığı un ve buğday geliyor.

PHP’ye Giriş

Önceki yazımda açıkladığım PHP’nin gelişim süreci ve Tarihi konulu yazımdan sonra, PHP içerikli yazıma, kodlamaya bir giriş yaparak devam etmek istedim. Herkesin bildiği üzere script dillerinde kodlar belirli işaretler arasına yazılır ve server bu işaretler arasında kalanları o script dilinin kodu olarak işaretler ve o şekilde işlem yapar. Bu yazımda o işaretler’den tutunda kodlamaya başlamak için gerekli olan diğer materyalleri anlatacağım tüm bunların sonunda bir de örnek kod eklersek tamam olur diye düşünüyorum.

PHP’nin Gelişim Süreci ve Tarihi

PHP, Gelişim Süreci ve Tarihi
Php’nin gelişim süreci ve tarihinden bahsetmeden önce aslında Php Nedir ? diye sormak daha doğru olur diye düşünüyorum.  Bilindiği üzere tüm web sayfası yapıları HTML kullanılarak oluşturulur, resimleri, yazıları vs. HTML ile oluşturur yerlerine yerleştirir ve sonucunda browser’dan bakıldığında bir web sayfası görmüş oluruz. Fakat bu web sayfalarını etkileşimli bir hale sokmak için HTML tek başına yeterli değil ne yazık ki.