Alexa ve SEO’ya Etkileri

Alexa ve SEO'ya Etkileri

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgilenenler bilirler ki Alexa bir sitenin prestiji için gerçekten önemlidir. Peki prestij için bi hayli önemli olan bu sistem nasıl işliyor öncelikle biraz ondan bahsedelim. Alexa, aslında bir trafik ölçüm hizmeti veriyor, sitenize giren kişilerin sayısı, onların hangi kelimeyi aratarak sitenize geldiği ve sayfalarınızda ne kadar süre ile kaldığı istatistiğini tutan bir hizmet. Bunu yaparken,tam emin olmamakla birlikte belki diğer trafik ölçüm hizmeti veren (Google Analytics vb.) gibi yerlerden de içerik alıyor olabilir ama genel olarak kendi sundukları bir browser eklentisi olan Alexa Toolbar’ı kullanıyolar, bu sayede Alexa Toolbar browser’ında alexa toolbar yüklü olan bir ziyaretçi sitenize girdiğinde, sitenize nereden geldiği, ne kadar süre ile sitenize kaldığı vs. bilgiler veritabanı’na ekleniyor. Bu sayede dünya genelinde ve ülke genelinde bir sıralama elde ediyorlar. İşte site sahipleri için prestij dediğim nokta ram burada başlıyor, sitenizin dünya sıralamasında ve ülke sıralamasında kaçıncı olduğu bilgisi bahsettiğim yollarla hesaplanarak tüm internet kullanıcılarına sunuluyor böylelikle Alexa’da sitenizin adresini yazan bir kişi sıralamada kaçıncı sırada olduğunuzu, sitenizin popülaritesini öğrenebiliyor.

Ayrıca, ziyaretçilerin herhangi bir site için alexa’ya yorum bırakabilmesi, ve 5 yıldız üzerinden yapılan bir puanlandırma ile ziyaretçilerinde site hakkındaki görüşlerini bildirmesini sağlayabiliyor. Peki SEO’ya etkisi nedir bu alexa’nın? veya arama sonuçlarında üstlerde çıkmamıza bir e tkisi varmı … İşte bu soruların cevapları tam net olmamakla birlikte az çok verilebiliyor. İnternet ve webmaster camiasındaki genel kanı, Alexa’nın SEO için son derece etkili olduğu yönünde peki gerçekten öyle mi? Benim kişisel görüşüm durumun böyle olmadığı yönünde, yani alexa sıralamalarında gerçekten yukarılarda olan bir site gerçekten de o sırayı hak edecek kalitede olmayabiliyor, bir de Alexa sonuçlarının kolaylıkla manipüle edilebildiğini düşünürsek bu ne denli önemli bilinmez… Peki ya google bu sonuçların manipüle edilebildiğini bilmiyor mu? Emin olun ki en az sizin yada benim kadar iyi biliyor bunu ve işte tam da bu yüzden, Pagerank, Trustrank, Arama sonuçlarındaki sıralamalar vs. hesaplanırken bir çok yere başvuruyor google. Neler peki bunlar, Google ilk olarak gidiyor alexa’ya soruyor, bu sitenin sendeki durumu ne? Alex’ya elindeki istatistikleri sunuyor, sonra Quantcast (buda bir başka trafik ölçüm hizmeti veren kaliteli site)’a soruyor peki ya sende? o da istatistiklerini veriyor, ardından dizinlere vb. backlink alabiliceğiniz yerleri kontrol ediyor, bakıyor ne kadar kaliteli erlerden almışsınız. Tüm bunlar gibi daha her alanda kaliteli hizmet veren bir çok yere danışarak bu genel sonucu elde ediyor. Buradan yapacağımız çıkarım ise evet Alexa’nın bir etkisi var fakat sanıldığı kadar büyük değil, yani yüzdelik bir oran verecek olursak, Alexa ve onun benzeri istatistik sunan mecraların her birinin önemi bir %10 değil, genele bakıldığında bunlar her birisi için kendi başına gayet küçük değerler.

Bir de unutulmaması gereken bir gerçek var, Google’ın kendi trafik ölçüm hizmeti olan Google Analytics. Böyle bir hizmeti kendiler veriyorken ve bunu da gayet kaliteli yapıyorken, sitenizde Google Analytics varken sizin ziyaretçi trafiğinizi neden bir başka yere sorsun ki google. Daha öncede söylediğim gibi, sonuçların kesine yakın ve doğru olabilmesi için bir çok kriter ve alanda değerlendirme yapılıyor ve Alexa’da bunalrdan yalnızca birisi ama durum böyleyken, Alexa sıralamasında yukarılarda olmak, olumlu yorumlarla dolu bir alexa profil sayfasına sahip olmak gerçekten prestijiniz için olumlu bir etki yarattığı yadsınamaz bir gerçek. Alexa’da yüksek sıralamalarda yer almak istiyorsanız eğer, kaliteli içerik sunarak insanları sitenize çekin ve sitenizde tutun, bu zaten sizin sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır, sistemi manipüle ederek sağlanan değerler geçicidir ve ne yazık ki size ziyaretçi olarak dönmez, yalnızca geçici bir prestij kazanmanıza olanak tanır. Yine bu konuya benzer, dizin hizmetlerinin etkisine de değinmek isterdim ama o da bir başka makalenin konusu, örnek verecek olursam, Dmoz dizinin SEO’ya etkisi ile ilgili yine bir çok tartışma mevcut, hoş etkisi inkar edilemez tabi ki ama sanıyorum yine Alexa durumu gibi o da çok gözde büyütülüyor, aynı Pagerank değerine sahip bir dizinden alınan backlink ile Dmoz’dan alınan arasında bir fark olduğunu sanmıyorum gerçekten.

Related Posts
6 Comments
furkan istip

Çok doğru şeyler söyledikleriniz, aynen katılıyorum.

Teknoloji

Haklı olduğunuz kısımlar var ama kesin bir şey söylemek pek mümkün değil.

Güncel Blog

Emeğine sağlık kardeşim alexa hakkındaki yazdıkların herşeye katılıyorm

kayan yazı

bende aynen katılıyorum sonucta google nın kendıne aıt backlınk sıstemı ıstatıstık sıstemı mevcut ve daha kalıtelı hızmet verebılıyor google kendıne guvenmesı gerekırken baskasına neden guvensın kı? Ama alexanın onemı zıyaret ve backlınk olarak alındıgı zaman google tarafından onemsenebılır yanı orada almıs oldugumuz backlınkler ve hitlerı artı olarak kendıne aktarabılır

mustafa

alexa sıralamaları ne kadar doğru acaba. Neye göre değerlendirme yapıyor ki. Ne kadar gerçekci veriyor rakamları. İkna edici cevap bulamadım. Herkes oynuyor sanırım

Alexa, hem sitenize giren ziyaretçi sayılarına hem de o ziyaretçilerin sitede klama sürelerine ve bunların dışında kalan bir kaç küçük ayrıntılara göre değerlendirme yapıyor. Benim kişisel gözlemim ki bu türkiye için geçerli (alexa toolbar vs. çok kullanılmadığı için) siteye google analytics kdu koymak ile koymamak arasında büyük farklar oluyor. Şöyle ki, yine benim kişisel görüşüm google ile bir içerik paylaşımı anlaşmaları var kanımca ve siteniz giren çıkan kişi sayılarını ve onların kalma sürelerini oradan da takip ediyorlar. Çünkü analytics kodu koymadığım sayfada Alexa tepkilerini ya geç alıyorum yada olması gerektiği kadar alamıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *